Marmaris gezimizden 

MarmarisMuğla ili‘nin 13 ilçesinden biri ve bu ilçenin yönetim merkezi olan şehir.Marmaris, batısında Reşadiye Yarımadası veKerme Körfezi, kuzeyinde Ula, doğusundaBalan DağıKaradağ ve Günlük Tepeleri ile güneyinde Akdeniz ile çevrilidir.

 Körfezin önünde kıyıya ince bir dille bağlı olan Adaköy, onun önünde Bedir AdasıKeçi Adası veGüvercin Adası bulunur. Kentin en eski kısmı denize doğru uzanmış bir tepe üzerine kurulu olan Kale Mahallesidir. Marmaris daha sonra eteklere doğru ve kıyı boyunda gelişmiştir. Hava ulaşımının yapıldığı Dalaman Havaalanısadece bir saat uzaklıktadır. 

Rodos ise sadece 45 dakika uzaklıktadır.Akdeniz ikliminin hakim olduğu ilçede yazlar oldukça sıcak ve kurak, kış ayları ise nispeten ılık ve bol yağışlı geçer. Dağların orografik konumu itibari ile Marmaris, Türkiye’ninRize‘den sonra en bol yağış alan bölgelerindendir ve yıllık yağış miktarı 1200 mm üzerindedir. Kış aylarında şiddetli yağışlar yüzünden ilçede zaman zaman su baskınları ve sel görülebilir. Kışın cephe sistemlerinin geçişleri esnasında oldukça sıkoraj (şimşek-gökgürültüsü) görülür. Mayıs – Eylül arası dönem pek yağış görülmez ve oldukça kurak geçer. Denizin ılıman etkisinden ötürü kış aylarında çok nadiren don görülür. Kar yağışı ise yüksek dağ yamaçlarında görülmekle beraber, kıyı kesimlere çok nadiren düşer.Marmaris’in tarihi MÖ 12000‘lere kadar gider.2007 yılında Bedir Adası’ndaki Nimara Mağarası‘nda yapılan kazı çalışmaları sonucu bulunan materyaller bunu teyit etmektedir. 17 Eylül 2007‘de Marmaris Müzesi‘ndeki basın toplantısı}… Bölgeye Karia adı Kar’ın ülkesi anlamı da sonradan verilmiştir. Ege veAkdeniz‘in kıyılarının bereketi, bölgeyi devamlı çekici kılmıştır. Şehir Rodos ve Ege adalarınaaçılan en önemli köprüdür. Böylece Marmaris zaman içinde pek çok medeniyetin hüküm sürdüğü bir yer haline gelmiştir.İncekum Plajı Muğla‘nın Marmaris ilçesinde bulunan Çamlı Köyü‘ne bağlı bir plajdır. Plaja ulaşım tarktörlerin çektiği bir çeşit römork olan çekçek yoluyla sağlanır. Plaj yoluna araba girmez. Buranın özelliği Sedir Adası‘nda olduğu gibi altın sarısı kumlarıdır. Bu kum suyun berrak ve turkuaz bir görünüm kazanmasını sağlar. Muğla’nın doğa harikalarından biridir. Gökova‘dan yapılan günlük tekne turları kapsamında gezi tekneleri bu plaja da uğramaktadır.

Bölgede yapılacak gezilerde Karia, Rodos ve ada uygarlıkları, MısırAsurİonPers,MakedonSuriyeRomaBizansSelçuklu veOsmanlı medeniyetlerinin izlerini görmek mümkündür.

Fiskos kentin ilk adıdır. Bugün Asartepe denilen mevkide kalıntıları görülebilir.Marmaris ilçe sınırları içinde yer alan antik kentler ise şöyle sıralanabilir: Physkos(BeldibiAsartepe), Amos (HisarönüTurunç),Bybassos (Hisarönü), Kastabos (Hisarönü),Syrna (Bayırköy), Larymna (Bozburun),Thyssanos (Söğütköy), Phoenix (Taşlıca), Loryma (BozukkaleKasara (Serçe Limanı),Kedrai (Sedir Adası), Euthena ve Amnistos(Karacasöğüt). Physkos dahil tüm kentler, küçük Karya kentleri. Ama diğerlerinin neredeyse tamamından bugüne ulaşan kalıntılar kale ve sur parçalarından öteye geçmiyor.

Kaynak:https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Marmaris


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s