Çanakkale &Geyikli tatilimizden

Biz her sene olduğu gibi tatilimizin 1 ayını anneannemiz ve dedemizin geyiklide bulunan yazlığında geçirdik.

Yeşille mavinin kuçaklaştığı Geyikli sahilleri eşsiz doğal güzelliği ile görülmeye değer bir tatil beldesidir.Bozcaada İlçesinin tam karşısındadır.

En önemli özelliği, eskiden Odunluk İskelesi’nden yapılmakta olan Bozcaada seferlerinin, buraya bağlı Yükyeri İskelesi’nden yapılıyor olmasıdır. Ayrıca sahil bölgesinde birçok yazlık site bulunmaktadır.

“Geyikli Sahili, temiz denizi ile turizm açısından önem kazanmaktadır. Bölgede henüz ciddi turizm faaliyetleri bulunmasa da, bölgenin bu potansiyeli, Türkiye’nin çeşitli illerinden Geyikli Sahilinin büyüsüne kapılanlar tarafından değerlendirilmektedir.

Kumkale önlerinden Behramkale-Assos önlerine kadar uzanan sahil boyunca,doğanın el değmemiş güzelliğini farketmemek mümkün değildir.

Bozcaada’nın tam karşısında,ünlü Achilleus ve askerlerinin Truva şehrine doğru ilerleyişinde karaya ilk ayak bastıkları noktada denize girebilir, taze Zeytin ve Çam ağaçlarının kokusunu içinize çekebilirsiniz.

Geyikli’ye 9  kilometre uzaklıkta bulunan Alexandria Troas kalıntıları dikkate alınırsa yörenin geçmişi M.Ö.ki yıllara dayanmakta olduğu tahmin edilebilmektedir.
Alexandria Troas M.Ö.2000-3000 yıllarında karadan yaklaşık 7 kilometre içeriye giren deniz Truva limanını oluşturmaktadır.Yapılan Kazılar sırasında bulunan gemi bağlama halkaları bu görüşe neşter oluşturmaktadır.Şu anda burada liman görüntüsü olmayıp,kara denize doğru genişlemiştir.Burada birkaç tarihi taş dışında bir eser bulunmamaktadır.
Bir  efsaneye göre ,çok önceleri henüz Geyikli adını almadığı zamanlarda etrafta bulunan tepelerde yaban geyikleri yaşıyormuş,savaş zamanında buraya kimsenin nereden geldiğini bilmediği bir kişi gelmiş ve buraya yerleşmiş,12 adet geyiği olan bu kişi çok iyilik sever biriymiş ve herkes tarafından çok sevilir,sayılırmış ,Bu kişiye “Geyik baba “ denilirmiş.

“Geyik baba “savaş sırasında geyiklerini keserek askerlere yiyecek olarak vermiş .Herkes tarafından sevilen ve saygı duyulan “Geyik baba “nın isminin unutulmasını istemeyenler bu yerleşim yerine “Geyikli” adını vermişler.

Ve oğluşumun 7 yaşını bu senede yazlık ta kutlayarak anılarımıza ekledik. Sakin ,sessiz el değmemiş deniz ve doğa” dan yanaysanız  işte buralar size göre.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s